Müzik Enstrümanı

Enstrüman, özel bir amacı gerçekleştirmeye yarayan araç.

Müzik enstrümanı, kişinin içindeki müziği iç sesten, fikirden, tasarıdan yola çıkarak gerçekleştirmesine yarayan araç.

Bu tanımları yapmakta ve ara sıra düşünmekte fayda görüyorum. Özellikle günümüzde çoğu müzisyen gibi ben de müziğimi yalnız başıma bestelemek, çalmak, kaydetmek, o kaydı mikslemek, yapılan miksi dinleyip dinletmek ve en sonunda paylaşmaya uygun hale geldiğinde yayınlamak durumundayım.

Her şeyi tek başınıza yapmanızın güzel yanları var. Fakat birden fazla enstrüman çalıyorsanız o aletlerden verim alabilmenizin tek yolunun gitarcı, davulcu, basçı, klavyeci kimliklerimizden vaz geçmek olduğunu düşünüyorum. Birini seçtiğiniz anda diğerleri geride kalıyor ve sizin burada her zaman asıl amacın o şarkının gerçekleşmesi olduğunu hatırlamanızı öneririm. Şarkı gerçekleşmezse o enstrümanı çok iyi çalmış ya da çalıyor olabilmenizin de pek bir anlamı kalmayacaktır.

Birden fazla müzik aleti çalıyorsanız mesela gitar çaldıktan sonra davulun başına oturmanın ya da bas gitar çaldıktan sonra synthesizerla ses tasarlamanın yarattığı tuhaf duyguyu bilirsiniz. İki farklı gitarı bile peş peşe çaldığınızda adaptasyon gerekirken, çok farklı kas gruplarınızı, çok farklı armonik düşünceleri  devreye almanın getirdiği o tuhaf duygu.

Ben özellikle son zamanlarda biraz daha programlı gitmeye çalışıyorum. Mesela o haftayı bas gitar kaydetmeye ya da synthesizer kaydetmeye ya da gitar çalmaya ayırıyorum. Daha doğrusu kendimi böyle odaklıyorum. Bunun faydasını gördüm. O süreçte o enstrümanla haşır neşir olmak el becerisinin tutarlılığını, soundun daha iyi olmasını ve tekrara düşen kayıt süreçlerinin önüne geçmeyi sağlıyor.

Enstrümanınızı sevin ve pratik yapın. İnsanlarla beraber çalma davetlerini asla reddetmeyin. Herkesten öğrenebileceğiniz güzel bir şeyler vardır.

Enstrümanınızın, içinizdeki müziği ortaya çıkartmanıza yarayacak bir araç olduğunu asla unutmayın.

Herkese sevgiler ve iyi bayramlar dilerim!

hi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s